Rodina Boraj

Rodina Boraj (Od Borajov)

Predkom všetkých členov tejto rodiny bol Pavol Faško-Kaclík (1844-1898) z Gašparova. Bol synom Pavla, ktorý sa do Gašparova prisťahoval z Filipova.
Predpokladám, že prímeno Boraj vzniklo z domáckeho mena Barbory - Bora. V tom prípade by Boraj bol muž alebo potomok Barbory. V rode a ani v blízkej rodine sa však žiadna Barbora nevyskytuje a keďže sa toto prímeno nenachádza ani v matrikách či v katastri nehnuteľností, nevieme ani zistiť, ktorý člen rodu ho začal používať ako prvý. Možno ho získal po manželke, ktorej rodina takéto prímeno používala.
Rodina v Gašparove používal už len priezvisko Kaclík. Pavol mal okrem dvoch dcér (jedna bola Mária - moja prastará mama z maminej strany) aj dvoch synov, ktorí mali potomkov. Ján, starší z nich, sa začiatkom 20. storočia vysťahoval do USA, kde ako John Joseph Kaclik žil v meste East Vandergrift v Pensylvánii. Jeho potomkovia žijú dodnes v Pensylvánii, v okolí Pittsburghu.
Druhý syn Šimon žil s rodinou v Gašparove, nedávno však táto rodina vymrela aj po praslici a teda Kaclíkovci s prímenom Boraj už v Gašparove nežijú. Žijú však ich deti, pravda už s inými priezviskami, ktorí ale prímeno Boraj používajú naďalej.
Keďže časť rodiny, žijúca na Slovensku, už vymrela, všetci žijúci členovia v USA používajú priezvisko Kaclik.

maria kaclikjozef kanMaria a Jozef cintorin
Mária Kaclíková Boraj (1882)
(foto poskytol M. Farárik)
Jozef Kán Iskra (1874)
manžel Márie
(foto poskytla A. Kánová)
Mária Kaclíková Boraj (1882)
a Jozef Kán Iskra (1874),
náhrobok - cintorín Beňuš
john kaclik a rodinasimon kaclik a maria stancik
John Joseph Kaclik (1889) s časťou rodiny, East Vandergrift, PA, USA,
sčítanie obyvateľov 1930
(zdroj: www.footnote.com)
Šimon Kaclík Boraj (1894)
a Mária Stančíková (1897),
sobáš 1920
(foto poskytol J. Bútora)