Výklad mena
Pôvod vzniku priezviska doteraz nie je dostatočne preukázaný, viem však o troch hypotézach jeho výkladu:
- Priezviská Faš, Faška, Faško majú pôvod v slove faš, ktoré patrilo do príbuzenskej terminológie (pomenovanie príbuzných) a pochádzalo z tureckého jazyka. Stará slovenčina ho poznala a v Historickom slovníku slovenského jazyka sa uvádzajú doklady z 15. a zo 16. storočia s významom „manžel ženinej sestry, švagrinej“, teda dnes by sme povedali „švagor“ (Milan Majtán, O slovenských priezviskách, in Kultúra slova, 2006, roč. 40, č. 1, s. 31).
- Podľa inej hypotézy pochádza priezvisko z nemeckého slova Fachmann „odborník v niečom“ a mohlo by to súvisieť s odbornosťou predkov pri práci s drevom. Cisár Maximilián II. skutočne v polovici 16. storočia pozval z nemecky hovoriacich krajín (dnešné Rakúsko a Nemecko) na Horehronie odborníkov na vodné stavby a prácu v lesoch. Táto verzia sa mi však nezdá presvedčivá, pretože prvý krát sa priezvisko uvádza v tvare Faschko alebo Fasco, teda bez „ch“ a už s písmenom „k“ resp. „c“, čo sa v tvare Fachmann nevyskytuje.
- Pri význame, respektíve preklade tohto mena, či slova je podľa ďalšej hypotézy možná súvislosť skôr z nemčiny alebo z taliančiny. V preklade ide o význam ako „sud, obruč, zväzok, prút“ (Fasche, Fass, Fascio). Pôvod mena môže byť niekde v Tirolsku, na pomedzí Rakúska s Talianskom.
Ja sa prikláňam najskôr k tomuto poslednému názoru. Pôvod slova Faško môže súvisieť s latinským slovom „fascis, fasces“ čo znamená „zväzok, zväzok prútov“. V antickom Ríme sa ako symbol moci pred konzulmi nosili zväzky prútov so sekerami „fasces lictoriae“. Možno prví nemecky hovoriaci lesní robotníci, ktorí prišli na Horehronie, tvorili spolu nejaký zväzok (skupinu) a podľa toho sa začali nazývať Fasco resp. Fascho, z čoho neskôr vzniklo Faschko a Faško. To by možno ale znamenalo, že priezvisko Faško vzniklo druhotne, ako označenie skupiny (zväzku) nemeckých osadníkov, ktorí mali pôvodne iné alebo ešte žiadne priezviská a možno ani neboli navzájom príbuzní. Uvedený zväzok prútov so sekerami môže nasvedčovať aj na drevorubačský pôvod prvých nositeľov mena Faško. Nemeckému prostrediu nahráva aj erb švajčiarskeho kantonu St. Gallen, v ktorom je takýto zväzok prútov so sekerami zobrazený. Túto hypotézu zdá sa potvrdzuje aj verzia erbu rodu Fasco z Nemecka. Erb je ohraničený na okraji tiež takýmto zväzkom. Je však otázkou, čo bolo v tomto erbe skôr, či to bolo meno a z toho sa až druhotne odvodil možný pôvod zo slova „fasces“, alebo tento erb naozaj naznačuje skutočný pôvod priezviska. Aj v nemecky písanej verzii cisárskej listiny, ktorou bolo jednej rodine Faškovcov udelené zemianstvo, je zobrazený takýto zväzok. Vzhľadom na uvedené považujem preto túto verziu pôvodu mena za najpravdepodobnejšiu.