Rodina Šimon 1878

Rodina Šimon 1878

Rodinu som nazval Šimon 1878 podľa Šimona Faška (1878-1957), syna Jozefa Faška z línie Kubovčiak. Okrem Šimonovej rodiny z tejto vetvy pochádzajú aj rodiny s prímenami Makaš a Rudáš.
Šimonov otec Jozef a ani starý otec Anton zrejme nepoužívali prímená, pretože v matrike nie je žiadne zaznamenané. Rodina žila už niekoľko generácií v Gašparove. Šimon mal len dve dospelé sestry, ktoré sa vydali do Braväcova.
V roku 1902 sa Šimon ako slobodný vysťahoval do USA a býval v Clevelande v štáte Ohio, kde bola a stále je veľká koncentrácia Slovákov. Šimon (v USA ako Simon Fasko) sa dva krát oženil. Prvou manželkou bola Mária Machová (Mary Macz), pôvodom z obce Valča pri Martine. Mali spolu 5 detí, z ktorých sa dospelosti dožili 3 synovia a 1 dcéra. Mária zomrela počas epidémie španielskej chrípky.
Druhou Šimonovou manželkou bola Sabina Ličková (Sabina Licko), pôvodom z Braväcova. Do USA prišla v roku 1922 už ako vdova po Valentínovi Poliakovi. So Šimonom mali spolu 3 dcéry a 1 slobodného syna.
Početní Šimonovi potomci žijú stále v americkom štáte Ohio, predovšetkým v meste Cleveland a v jeho okolí a používajú priezvisko Fasko.